Jak často zalévat kaktusy?

 

Jak často zalévat kaktusy?

Rady (nejen) pro začátečníky

 

Pěstování kaktusů má velkou výhodu. Můžete v klidu odjet na dovolenou a s vašimi pichlavými miláčky se nic nestane. Velké kaktusy přežijí v naprostém suchu klidně celý rok – nijak jim to neublíží. Na rozdíl od běžných rostlin s listy mají totiž úplně jiné potřeby. Vůbec se nemusíte bát, že vám uschnou, když na ně zapomenete.

Většina začínajících pěstitelů dělá právě při zalévání mnoho chyb. Často se proto stává, že jim přílišnou péčí dopřávají více vody, než skutečně potřebují, nebo je zalévají v nevhodném období.

Kaktusům nemůžete ublížit suchem. Častá zálivka naopak způsobí nehezké vytahování nebo hnilobu kořenů a tím pak i uhynutí celé rostliny. Důležitým pravidlem je: kaktus nikdy nesmí stát ve vodě déle než jeden den! Pokud v podmisce voda zůstává po delší dobu, je to velká chyba.

 

Osobně své kaktusy zalévám podmokem. Do podmisek naliji vodu až po okraj a kaktusy vše do druhého dne vypijí otvory na dně květináčů. Pokud nějaká voda i přesto zbyde, vylévám ji nebo vodu odsávám velkou injekční stříkačkou. Stejným způsobem zalévám i ty nejmenší semenáčky a skvěle se mi to osvědčilo. Potom je nechám úplně vyschnout. V závislosti na teplotách jsou bez vody přibližně 14 dní.

Dalším pravidlem je nezalévat za plného slunce, když jsou kaktusy rozpálené! To ostatně platí pro všechny rostliny. V době léta (červenec – srpen), kdy jsou extrémní vedra a ve skleníku je i přes 40°C, kaktusy zastavují svůj růst. Proto je v tomto období nezaléváme. Jakmile se trochu ochladí nebo je několik dnů pod mrakem, je čas dopřát kaktusům vodu.

 

kaktus1

Častou chybou začátečníků je také zalévání kaktusů přes zimu! V období, kdy je málo světla (listopad – březen), kaktusy přezimují nejlépe v chladné místnosti s teplotou 10-15°C bez jediné kapky vody. Pokud to nedodržíme – máme kaktus na okně u radiátoru a ještě ho k tomu zaléváme, ošklivě se nám zdeformuje. Vršek se začne vytahovat do kuželovitého tvaru a vlivem nedostatku světla bude mít světle zelenou barvu. Takový kaktus pak ztrácí svou estetickou krásu, je nepřirozeně vytažený a většinou nenávratně poškozený!

 

 

Když se budete řídit těmito několika jednoduchými pravidly, vaše kaktusy budou prospívat!!!

zalevani_kaktusu_grafic

 

Zásady správného zalévání v bodech:

 

1. Zaléváme jen když je substrát zcela vyschlý!

2. Zaléváme odstátou vodou – nejlépe dešťovou (nikdy ne čerstvou ledovou vodou z vodovodu).

3. Kaktusy nesmí stát ve vodě déle než jeden den!

4. V období letních veder omezíme zálivku.

5. Přes zimu nezaléváme vůbec!

 

 

Tip1: Pokud chcete kaktusy v polovině dubna rychle probudit ze zimního spánku, dopřejte jim zálivku vlažnou vodou. Tím se nastartují k vegetaci. Teplo u nich automaticky spustí růst!

 

Tip2: Když kaktusy právě kvetou, doporučuji je nechat na suchu, kvetení pak trvá o něco déle. Kdykoliv jsem zalil kaktus, který byl v květu, do druhého dne většinou odkvetl.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *